Furcsa látogatók
A Magyar Népmese sorozat nyomán legyezve:
Forrás: nemzetikonyvtar.blog.hu
A tudós embereknek maga a földi paradicsom volt a budai vár fala, mert tele van az nagy művészek remekeivel, bölcsebbnél bölcsebb könyvekkel, no meg okos férfiakkal, akik, mint a kés a késen, úgy élesítik egymáson az elméjüket. Kopogtatott is sok tudós és művészember Mátyás ajtaján, de volt közöttük sok furcsa szerzet is, mint például ez a szerzetes, ki nemrég érkezett német földről.
-Fölöttébb tisztelt nagyhírű, és engem nagy reményekre jogosító felséges királyi uram!
-Jó, jó, csak kérlek atyám, térj a lényegre, hiszen láthattad, várnak még meghallgatásra elegen.
- Igen különös és ritka az én tudományom, mestere vagyok a retorikának, mint oly sokan mások is. De azt nem hinném, hogy kerek e világon vetélytársam akadna a szónoklat egy felettébb ritka válfajában, mert nincsen olyan csekély vagy kicsiny dolog, melyről én ne tudnék a lehető leghosszabb prédikációt tartani. Ha otthont adnál nékem udvarodban, százaknak taníthatnám meg az hosszú, de mutatós beszédet.
-Na, bolondom, akarsz-e leckét venni a hosszúbeszédű baráttól?
-Hogyne akarnék, már rögvest adom is a tandíjat.
-Megtanítalak, meg én egy ilyen gyönyörű lábbeliért. De nagy lesz ez, nagy lesz, örülök, bújok bele, nagyon szép, csak hát igen huzatos, nagy a lábamra.
-No, akkor az a csizma épp olyan, mint az a tudomány, amit te kínálsz nekem. Kicsiny dolgokról akarsz sokat beszélni, de a sok beszéd mögött az igaz szó könnyen megbújik vagy tán el is vész végleg. Az én udvaromban ez nem erény, hanem bűn. Legalább akkora, mint kis lábra nagy csizmát varrni.
-Hejhó, felséges, uram, itt az újabb dicsőítő ének, az a híres, nevezetes Matias Rexről, hozzávetőleg kétszáz lábnyi hosszan.
-Kevés az idő, most csak a lényeget! Ha kedvemre lész, ebéd közben meghallgatom a taljánt.
Egy rőfnyi szól gazdagságodról, több, mint egy rőf haditetteidről, fél rőf újabb győzelmeidről, bölcs vagy a bölcsek között, emberi formád Pariséval, orcád szépsége Apollóéval vetekszik.
-Bölcsnek neveztél, talján, de nem szeretném, ha holnap bolondnak neveznél. S joggal tehetnéd, ha hagynám, hogy alakomat és szépségemet magasztald. De rögvest eljöhetsz jutalmadért, amint dicső jóslataid valóra válnak. Addig is, Isten áldjon!
-Gyere, fiam, remélem, különb meglepetést tartogatsz nekünk, mint két elődöd.
-Ne sérts meg, uram! Az én művészetem egyedülálló, borsóhajigáló művész vagyok. Én e szakajtónyi borsó úgy áthajigálom ezen ajtó lyukán, hogy abból egyetlen szem sem esik le a lyuk előtt. És nem is fog beszorulni.
-Na, bolondom, hozass hát jutalmat e nemes művészet művelőjének!
-Megérdemlek én oly nagy jutalmat, felség?
-Nagy művész vagy valóban. S úgy gondolom, rengeteg borsóra lehet szükséged. Íme három zsákkal. De a konyhán kapsz még vagy fél tucattal. Legyen mindig bőven, ha rád jön a hajigálhatnék.
-Hát, nem sok hasznunk volt a mai látogatókból.
-Ne keseregj, felség! Annak idején magam is ilyen furcsa látogató voltam nálad! A kavicsok közt is akad néha aranyrög.
-Mondjad csak, tengernyi gondok feledtették már vélem.
-Visegrádon fogadtál az alsó palotában, de nem voltál hozzám túl barátságos.
-Hová oly sietve, komám?
-A király elejbe, komám.
-Akkor ne siess, komám, mert ide bolond nem jöhet be.
-Nem-é, hát akkor te hogy mentél be, komám?
-Kutya teremtette! Ne lássam többé e bolond ábrázatját!
-Őrség, felkötni az orcátlan pimaszt! (mert bizony az a hátsó felét mutatta a királynak)
-Hiszen, te mondád, hogy nem akarod látni a képes felemet. Különben is, bolond dolog felkötni egy bolondot! Uram, legalább a fát, amelyen végzem, hadd válasszam ki én!
Úgy legyen! Utolsó kívánságod ez!
-Erre gondoltam itt, na.
-Bolond vagy te, nem bír ez meg téged!
-Hát így lettem én egy furcsa látogatóból a te udvari bolondod. Mert lehet, hogy mások jobb tréfákat tudtak vagy színesebben fűzték a szót..
-De szemtelenebbül bátor és őszintébb azóta sem akadt nálad.
Forrás: Magyar népmesék rajzfilmsorozat, Kecskemét, 1983.
Pompás Meseműhelyek
A mesék megmutatják, hogy miként bölcsek a bolondok és, hogy mire hívják fel ezek a félnótásnak tűnő mesehősök a figyelmünket. 2023. április 20-án erről is szó esik, ha már a hónap első napja a bolondoké.
Válts jegyet a meseműhelybe!
Online Meseműhely – felnőtteknek – minden hónap 3. csütörtök estéjén, 18:00-19:00 között.
A műhely alkalmak célja a mesék rétegeinek, üzeneteinek és belső erőforrásokat mozgósító motívumainak felfedése.
Tarts velünk, ha szereted a népmeséket, vagy ha sok a kérdésed ezzel a műfajjal kapcsolatban.
Kiemelten ajánljuk ezt a műhelymunkát mindazoknak akik családi, baráti vagy gyermek társaságban szeretnének élőszóban mesélni, de kihívást jelent egy-egy szövegbe életet lehelni.
További részletek és éves tematika itt:
Jegy a meseműhelyekre
Aki nem hiszi, járjon utána!
A Pompás Napok csapatával várjuk jelentkezésetek és megkereséseiteket akár felnőttként érdeklődtök, akár gyermekeiteket szeretnétek mesei élményekhez juttatni. Pedagógusképzésekkel, felnőtt meseműhelyekkel, interaktív mesés alkalmakkal és hagyományőrző programokkal akár házhoz is megyünk.
Írjatok a pompasnapok@pompasnapok.hu címre, hogy személyre szabott programot alakíthassunk ki!
Előadásainkra, képzéseinkre várjuk a szülőket, pedagógusokat, gyerekekkel foglalkozó szakembereket, meseszerető felnőtteket.
További inspirációért látogassátok meg Mesetárunkat és Játéktárunkat!
Ajánljuk figyelmetekbe kiadványainkat, amelyekben kidolgozott mesefeldolgozásokat találtok. Az elektronikus módszertani anyagok az intézményi keretekhez illeszkednek és segítik az óvodás és kisiskolás korosztállyal való foglalkozást.
Kövessetek minket Facebook oldalunkon is!
Látogassátok meg weboldalunkat: www.pompasnapok.hu
Érdemes csatlakoznotok szakmai közösségeinkhez, ahol óvodás és kisiskolás korosztályok számára népi játékokkal és népmesékkel kapcsolatban kérhettek tanácsot vagy oszthattok meg tapasztalatokat.