Mesés március 15.
Az 1848-49 forradalom és szabadságharc, március 15. nemzeti ünnepnapját szinte minden gyerekeket oktató, nevelő intézményben nagy előkészületek előznek meg.
Anyukás közösségünkben, a tipegők számára tarsolyok készültek ezekben a napokban néhány éve.
"A kreativitás közösségi folyamat, csak csoportokban jelenik meg. Előfordul már két embernél is, de minél kiterjedtebb a közösség, annál különösebb formái jelentkeznek."
(Csányi Vilmos, biokémikus, biológus, etológus, akadémikus)
Számunkra az idén is sok szép meseélményt hoztak ezek a napok, mert szívből mondhatom, hogy nagyszerű volt ismét sok száz gyerkőcnek mesét mondani. Szinte minden csoportban nyitott gyereke, oldott légkör várt bennünket.
A fókuszban a huszár és a huszárság állt, akikről lehet ezt-azt tudni, de az elmúlt napokban ismét a nyelvi megjelenés, annak magyarázata és bemutatása adta a mesealkalmak tengelyét. A minket felkérő pedagógusok óvodásokhoz és alsósokhoz invitáltak minket. Ez eleve meghatározta a népmesék között azt a mesetípust, ami az ifjú hallgatóság életkori sajátosságait helyezte előtérbe. A medve és a huszár című mesét választottuk.
A többoldalú megerősítésben társunk volt egy hagyományőrző huszár, aki erre a napra tovább színesítette programunkat.
forrás: www.felvidek.ma
Saját területünkön is a hitelesség a legfontosabb szempont, és ez nem volt másként a huszár bevonásakor sem. Szerencsénkre hiteles forrásból meríthettünk, így a gyerekek a szabadságharc idején rendszerben levő közhuszári egyenruhát csodálhattak meg. Előadónk a legapróbb részletig elmesélte a ruházat kialakításának okait. A gyerekeket ez funkcionalitását nagyon meglepte és rengeteg további kérdést tettek fel.
A tanulás a legerősebb fegyver, amivel megváltoztathatod a világot.
(Nelson Mandela)
A 8-9 éves korosztályú fiúkat és lányokat láthatóan magával ragadta az a praktikus gondolkozás, amely a huszárviseletet alakította évszázadokon keresztül. Több kor történelme is felsejlett a kérdések mögött és dicséri ezt a fiatal generációt, hogy bizony a sok felszínesnek tűnő tablettel töltött óra bizony rengeteg információval is ellátja őket. Nagyszerű élmény volt, hogy a népmese és a hagyományőrző huszár hozta meg számukra a hiteles visszaigazolást.
Hiszünk benne, hogy a hagyomány egyféle tudás. A népmesék és népi játékok nevelik a velük találkozó gyerekeket, mert használható mintát biztosítanak a viselkedés és morál területén, még akkor is ha eredetük több száz évre nyúlik vissza a múltba.
Mondóka kicsiknek és nagyobbacskáknak
Lóra ülök, huszár lettem.
A fejemre csákót tettem.
Feszül rajtam nadrág, mente,
legszebb vagyok a regimentbe.
Kívánunk mindenkinek élményekben, információban gazdag március 15-ét, a visszaemlékezés kegyeletével!
Kövessetek minket Facebook oldalunkon is!
Látogassátok meg weboldalunkat: www.pompasnapok.hu