Szorgalmi feladat szülőknek
Iskolakezdéshez alternatívák és ötletek
Mai bejegyzésünk a "szorgalmi" és egyéb szülői feladatok miatt késő esti "BLOGSZERDA" lett.
Hiába, néha minket is maguk alá temetnek a feladatok.
forrás: www.shutterstock.com
Egy szenzációs könyvet, íróját és illusztrátorát szeretnénk a figyelmetekbe ajánlani.
Mi ma megvettük!
Bajzát Mária: Így megyek az iskolába
Kürti Andrea illusztrációival
Mesét mindenkinek
Munkánk egyik alapeleme a népmese. Csodás mesekincse van az emberiségnek s ezzel kapcsolatos tanulmányaink első élménye volt, hogy a fő életfeladatok vagy nevezzük konfliktusnak, történésnek minden nemzetnél azonosak, csupán a szereplők változnak. Részben a helyszínek is megegyeznek, ha azt az alapvető emberi szempontot vesszük alapul, hogy az ismert és az ismeretlen világ.
A mese alapvető és életre szóló tanulságokat hordoz. Hagyományosan felnőtteknek szóló szóbeli műfaj ez, amit Magyarországon a könyvnyomtatás megindulásával, a ponyvairodalom elterjedésével jellemzően gyerekeknek szántak. Szereplői mindig valami konfliktus vagy elhatározás miatt útra kelnek "szerencsét próbálni", segítőkre találnak (öreganyó, kisegér, táltos paripa), próbákat állnak ki s végül küzdelmeik eredménnyel járnak, mert a királyság fele, királyi pár lehet az övéké és szüleik elismerését is megkaphatják.
Mi egyébre vágyna az ember?
"Az iskolába induló kisgyerekekre − az erősödő fogalmi gondoskodás mellett − még jellemző a mesevilágban létezés. Képzeletüket a varázslat és a csoda éppúgy izgatja, mint ahogy érdeklik őket a számok, a test, az élet és a halál kérdései, a barátok, az ellenfelek, és a megfejthetetlennek tűnő talányok. Mesehallgatás közben a gyerek tét nélkül tapasztalhatja meg a jó és a rossz utak különbözőségét, kikacaghatja félelmeit, belebújhat bárki és bármi bőrébe. Miközben rengeteg információt szerez a világról, a népmese – nélkülözve az oktató szándékot – az érzelmeire hat, és évezredek tapasztalatát, tudását, örök emberi értékeket közvetít számára.” (Olvashatjuk a könyv kiadói ajánlójában)
Kürti Andrea, kolozsvári illusztrátor képei számunkra annyira konkrétak, hogy a gyermek aki még sosem látott élőben rókát, erdei kunyhót, el tudja képzelni, de mélységeiben teret adnak a fantázia szabad szárnyalásának.
Gyerekünk egy igazi mesehős
Higgyünk ebben! S gondoljuk végig, hogy anyaként megadjuk-e neki a hamuba sült pogácsát, apaként áldás gyanánt neki adjuk-e a legfényesebb kardot, vagy a minden lovat megkötő kötelet. Elvárjuk-e tőle a tökéletességet s miként reagálunk, ha elbukik egy-egy feladatban.
A könyv történetei jelképeken keresztül ezekre is választ adhat. A gyerekek könnyen tudnak azonosulni a hőssel vagy más szereplőkkel.
forrás: www.polgarportal.hu
Egy trükk
Amikor belekezdünk a mesébe és a gyerek közbeszól, kérdez, véleményt nyilvánít, ez legyen fontosabb, minthogy kipipáljuk az aznapi mese feladatunkat. Egy mesés kezdéssel eljuthatunk oda, hogy már arról beszél a gyerekünk, hogy mi történt vele aznap az iskolában. Nálunk több gyereknél bevált már.
forrás: www.shutterstock.com
Kellemes mesélést!
Aki nem hiszi, járjon utána!
A Pompás Napok csapatával várjuk jelentkezésetek és megkereséseiteket akár felnőttként érdeklődtök, akár gyermekeiteket szeretnétek mesei élményekhez juttatni. Pedagógusképzésekkel, felnőtt meseműhelyekkel, interaktív mesés alkalmakkal és hagyományőrző programokkal akár házhoz is megyünk.
Írjatok a pompasnapok@pompasnapok.hu címre, hogy személyre szabott programot alakíthassunk ki!
Előadásainkra, képzéseinkre várjuk a szülőket, pedagógusokat, gyerekekkel foglalkozó szakembereket, meseszerető felnőtteket.
További inspirációért látogassátok meg Mesetárunkat és Játéktárunkat!
Ajánljuk figyelmetekbe kiadványainkat, amelyekben kidolgozott mesefeldolgozásokat találtok. Az elektronikus módszertani anyagok az intézményi keretekhez illeszkednek és segítik az óvodás és kisiskolás korosztállyal való foglalkozást.
Kövessetek minket Facebook oldalunkon is!
Látogassátok meg weboldalunkat: www.pompasnapok.hu
Érdemes csatlakoznotok szakmai közösségeinkhez, ahol óvodás és kisiskolás korosztályok számára népi játékokkal és népmesékkel kapcsolatban kérhettek tanácsot vagy oszthattok meg tapasztalatokat.