Még 13 nap a Magyar Népmese Napjáig!
Mióta van napja a népmesének?
"2005 tavaszán a Magyar Olvasástársaság felhívással fordult mindazokhoz, akiknek fontos a népmesék fennmaradása és a mesékben élő bölcsesség továbbhagyományozása" (Forrás: Magyar Olvasástársaság 2005-ös felhívása)
A népmese napját első alkalommal 2005. szeptember 30-án - Benedek Elek születésnapján - rendezték meg.
Azóta megannyi aspektusában, tudományosan és lélekből vizsgálták, szaporították - ahogy a mesélők mondják - vagy épp csúful kurtították ezt a műfajt, kiszolgálva a mai rohanó kor igényeit.
Hogy jövünk mi a meséhez?
Örömmel figyeljük a trendeket, de mindvégig képviseltük a hagyományos mesemondás egyik legfontosabb szempontját, hogy mondjuk a mesét. Egyik hozzászólónk osztotta meg velünk tegnap ezt a kifejezést, amit egy gyerektől hallott "szájából mond mesét".
Nohát mi is így teszünk már sok-sok éve.
Játék-Mese-Tánc mottó alatt ünnepkörökhöz (pl. Márton nap, Luca nap, Pünkösd ), gazdálkodási eseményekhez (pl. aratás, vetés, csőszködés) köthetően veszünk egy mesét, tartalma, üzenete szerint és amennyire lehetséges aktualizáltan (pl. kisgömböc a pomázi gyerekeknek a Kő-hegyről gurult lefelé) mondjuk el a gyerekeknek. A mesébe szőtt dalok, mondókák, rigmusok mind-mind a beleélést segítik.
Több ezer gyerkőcnek tartottunk mesei alkalmakat az elmúlt években. 360O-os színpadon, vagy iskolai tornateremben komplett évfolyamoknak, osztálytermekben 20-30 főnek és természetesen saját gyerekeinknek, kis barátaiknak kerti bokrok tövében. Minden alkalommal megteremthettük a lélektől-lélekig mesélés varázsát, élénken figyelve a gyerekek, fiatalok reakcióit. Talán tehetségünk van hozzá, talán csak alaposak vagyunk, egy biztos, csapatunk tagjai a hiteles jelenlét elkötelezettjei, az értő figyelem mesterei. Civilben orvos, tanár, egyetemi oktató, óvónő, programszervező, pedagógus-asszisztens, óvodapedagógus az, aki ezeket az alkalmakat megtölti emberséggel és azzal az igénnyel, hogy átadja a hagyományos kultúra kincseit a mai modern generációnak.
Mire számíthatunk az idén?
Nyíregyházán és Beregszászon hatalmas készülődés folyik az XII. Országos Népmese-konferencia körül,
Itt a " a cél az, hogy legyen egyre több olyan szakember, pedagógus, aki tehetségének, rátermettségének megfelelően tud mesélni, illetve aki tájékozott a népmesekutatás eredményeit illetően. Más pedagógusok és szakemberek pedig ismerjék és alkalmazzák a népmese pedagógiát, legyenek képesek drámapedagógiai módszerekkel dolgozni, illetve népmeséket feldolgozó foglalkozásokat tartani, ezzel segítve a magyar kulturális örökség áthagyományozását" ( Forrás:népmesenapja.hu)
Budapesthez közel:
Felkészítő képzés és családi nap - Ócsai Tájház, szeptember 24., 9.30-16.00 között,
Készüljünk együtt a Magyar Népmese Napjára címmel.
Pedagógusoknak és szülőknek szóló alkalom ez, ahol a mese élményszerűsége kerül a központba, sok-sok konkrét tanáccsal. Ameddig Anya vagy Apa az előadásokat hallgatja a család többi tagja kedvezményes túra vezetésen és tájházi körsétán vehet részt, a kisváros megannyi nevezetességét tekintheti meg.
Előadók, közreműködők:
Inczeffy Zsuzsa, általános iskolai tanár – gyermekvédelmi szakember,
Kormos Rebeka, mesemondó,
Németh Béla citera tanár,
Szilágyi Varga Zoltán, rajzfilmrendező – grafikus
Zsótér Boglárka, néptáncpedagógus.
A képzés vendége:
Boldizsár Ildikó, író, a mesetárpia hazai szaktekintélye.
Jegyek elérhetőek!
Bővebb információk itt!
Óvodapedagógusok napja - Budapesti Mesemúzeum, október 13., 18.00-20.00 között,
Szerelemcsütörtök dobszerda című programra várja az érdeklődőket.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozat keretében, az interaktív foglalkozás során a mondóka, játék, dal és mese szintézise révén az adott mesehelyzetet vagy mesehőst akár egyetlen jól ismert kis dal vagy mondóka is felidézheti, a mese pedig a játékok és dalok sorozatában egyszerűen végigpergethető, újrajátszható.
Foglalkozásvezető:
Korzenszky Klára, zenész és gyermekpszichológus
További részletek itt!
Regisztráció itt!
Nálatok lesz Magyar Népmese Napja?
A fentiek mellett bátorítunk mindenkit, aki e sorokat olvassa, hogy ha egy mese erejéig is, de szánjon figyelméből erre a napra. Vannak intézmények, ahol lelkes mese rajongó pedagógusok, mesemondók, zenészek, szülők összmunkájának köszönhetően egész napos rendezvény születik. Van ahol már tematikusan ünnepelnek s van ahol a gyerekek készülnek ezekre a napokra.
Akárhogy is, a közösségek töltik meg élettel a programokat.
Vágjatok bele bátran, mert a mesehősök is így tesznek!
Ezzel a 2015-ös mese napi fotónkkal kívánunk jó készülődést!
Kövessetek minket Facebook oldalunkon is!
Látogassátok meg weboldalunkat: www.pompasnapok.hu