Macskacicó varázsos hatása
Mese: Epikai műfaj, melynek eredete a mítoszok, mondák és legendákon keresztül az írásbeliség előtti időkre nyúlik vissza. (írja a Wikipédia) A köznyelv így is, úgy is használja, mint " Ne mesélj már!" vagy "mese habbal", "mese-beszéd", mintha a fantázia, a hazugságok és ámítások nem igaz világában kalauzolna minket. Pedig szó sincs hazugságról.
A legtöbb gyerek néz meséket tv-ben, dvd-n, a YouTube-n, stb. Mi mégis mindig ösztönözzük a szülőket és pedagógusokat arra, hogy meséljenek, fejből. Nem szeretnénk képmutatónak tűnni, a mi gyerekeink is néznek meséket, rajzfilmeket, de nagy figyelmet fordítunk arra, hogy fejből meséljünk vagy olvassunk nekik történeteket, népmeséket.
Élőszóban mesélnél?
Élőszavas mesemondásról szóló korábbi cikkünk: 3 tipp hogyan tegyük különlegessé a népmese napját
forrás: www.videoletoltes.com
Gyerekek között tapasztaljuk, hogy csillogó szemmel mesélnek, ha valaki hitelt ad képzelgéseiknek.
Mindig teret adunk a gyerekek, mese a mesében megnyilvánulásainak.
Fotó:Mészáros Gábor
Többször foglalkoztunk már Macskacicó történetével, mind iskolai rendkívüli tanóra, mind interaktív mesejáték formájában. Újabb és újabb ötletek jöttek, hogy még miket fűzzünk bele, milyen elemekkel egészítsük ki a mesét. Itt volt segítségünkre a magyar népi játékok széles köre.
Egy alkalommal úgy jártunk, hogy Macskacicó el is nyújtózkodott a színpad lépcsőjén, mert annyi mesélnivalója volt a gyerekeknek. Akik tátott szájjal figyelték őt... Valahogy így:
Fotó: Mészáros Gábor, I. helyezést elért díjnyertes fotója, "Közösségek" kategóriában 2016-ban.
Hogy lehet kezelni a "mese, a mesében" helyzetet?
Mi lesz ilyenkor a program céljaival?
Mi van, ha kifutunk az időből?
Ezekre a kérdésekre adunk választ képzéseinken. A módszetani betekintésen túl, a gyakorlati oktatást tartjuk a leghatékonyabbnak a felnőttképzéseinken is, így Macskacicót is megidézzük.
A népmese-foglalkozásainkat házhoz visszük az óvódákba és az alsós osztályokhoz mesélőink és foglalkozásvetőink segítésével. Az élőszóban elhangzó mesét népi játékok és dalok teszik élményszerűvé, egyféle mese-játékká. Az önfeled szórakozás közben pedig minden inteligencia területet megmozgat a mese.
Korábbi cikkünkben erről is olvashatsz, csak egyet kell ide kattintanod!
A tanulás ősi módja a modern ember szolgálatában.
Szívesen megtartanál egy népmese-foglalkozást saját csoportodnak?
Számodra készítettük el Interaktív mese sorozatunkban A só című mese feldolgozását.
Klikk a termékhez!
Kövessetek minket Facebook oldalunkon is!
Látogassátok meg weboldalunkat: www.pompasnapok.hu
Szakmai közösségeinkhez érdemes csatlakoznod, hisz óvódás és kisiskolás korosztályok számára népi játékot témában és a népmesék világában kérhetsz tanácsot vagy oszthatsz meg tapasztalatokat.