A só, mint a szeretet fokmérője
forrás: www.pinterest.com
A só.
…avagy ki, hogy szereti az apját.
A magyar népmesék között az egyik legismertebb történet, amikor az öreg király megkérdezi édes leányait, hogy mennyire szeretik őt. A három leányból a legkisebbik adja a leghétköznapibb választ s őszintesége haragra gerjeszti a királyt. Leányát elűzi palotájából éktelen haragjában. Mint minden mesében itt is jóra fordul minden s kisebb-nagyobb csodák által az öreg király megbékél.
Az angol mesekincsben “As fresh meat loves salt” – “Ahogy a friss hús szereti a sót” címmel szintén megtalálható ez a történet. S akár hiszitek, akár nem más európai népek tündérmeséi között van megfelelője.
A mese szövege Mesetárunkban is megtalálható. Klikk!
Üzenet a palackban
A szülőtől való elválás konfliktusán át, az elfogadásig ezer színe van ennek a történetnek.
A női szerepben a leánynak el kell válnia apjától, hogy később képes legyen a férfit, esetünkben a rátaláló királyfit szeretni, mint társát.
A párválasztás viszontagságai közepet az ifjú királyfinak, a leendő férjnek el kell fogadnia a leányt, mint személyt, múltja, származása firtatása nélkül.
Az apának képessé kell válnia a tapasztalat beépítésére és leányát megérdemelten szeretni és keblére ölelni, immár újasszonyként.
A mese komplexitását vizsgáló, hatásait felfejtő terápiás, analitikus törekvések sora áll azok rendelkezésre, akik mélyebb megértésre törekszenek. Fontos, hogy tudjuk szülőként, pedagógusként, a mesét sose magyarázzuk!
Gyerekekre adaptált tündérmese
Minél fiatalabb gyerekeknek mondjuk ezt a mesét, annál több erdei állatot hívhatunk életre a királylány erdei életének kiszínezésére, mert ez megnyugtatja a gyerkőcöket, hogy mégsem volt egyes-egyedül a királylány. Az általános iskolás korosztálynak már érzelmileg bírnia kell ezt a feszültséget is.
Tapasztalataink szerint a gyerekeket pontosan ezek a konfliktusok érdeklik a leginkább, mert nyilvánvaló képtelenség számukra, hogy egy szülő "elkergesse" gyermekét bármely butaságot is követ el. A szimbólumokon keresztül a népmesék mégis felkészítik a hallgatót egy élethelyzet várható kimenetelére. Esetünkben a leány és apja kölcsönös elfogadás, megbocsátás hangulatában ismernek egymásra a mese végén. Ez a tény pedig gyerekeknél is enyhítheti többek között a szeparációs félelmeket.
A kételkedő felnőttek
Azok a felnőttek, szülők, nevelők, akiket ez a történet rossz érzéssel tölt el, olvassák el újra és újra a mesét és rendezzék önnön érzéseiket. Mert igen, szülőként néha eget-földet rengetően felbosszantjuk magunkat. Saját gyerekkorunkban pedig mi is követtünk el hibákat, amelyek valójában tiszta szívű útkeresések voltak és nem szüleink ellen irányultak. Önmagunknak meg tudunk-e ezekért bocsátani, feloldoztuk-e szüleinket vélt vagy valós sérelmeink miatt?
Aki a válaszokat megleli, azt többé nem nyugtalanítja ez a mese, mert végső soron a szeretet megéléséről szól.
Meséld el ezt a mesét az osztályodnak vagy csoportodnak!
Néhány lépés után ebook formában máris a tiéd lehet a módszertani útmutatással kiegészített füzetünk.
Köszönjük, hogy olvasol minket!
Kövessetek minket Facebook oldalunkon is!
Látogassátok meg weboldalunkat: www.pompasnapok.hu